Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Захист дерев від зимових опіків


16.01.2015

Сонячні опіки на плодових деревах щороку завдають садівникам величезних прикростей. Побілка не дає повного захисту дерев від зимових опіків. Однак немає жодного саду, де б не виявилося уражених опіком дерев.

ПРИГАДАЄМО ФІЗИКУ

Відомо, що білий колір відбиває сонячні промені, і предмети, пофарбовані такою фарбою, майже не нагріваються. Але однаково відомо й те, що абсолютно білого кольору не існує. Близькою до ідеального варто вважати поліровану білу поверхню, а цього домогтися на деревах неможливо. Навіть добре відстругана, пофарбована в білий колір і відполірована дошка нагрівається прямими сонячними променями. Тому не дивно, що садівники не отримують очікуваних результатів від побілки дерев.

ЯК ВИНИКАЄ ОПІК?

Плодове дерево, готуючись до зимового спокою, захищає себе на цей час щільною будовою клітин і виводить з них зайву воду, залишаючи її тільки в необхідній кількості для початку нового вегетативного періоду. Після такої підготовки плодові дерева при рівномірній температурі могли б зовсім вільно перенести всі зимові негоди.

Однак дуже часто цьому заважають різкі погодні коливання. Штучне нагрівання від відбитих від дзеркальної сніжної поверхні сонячних променів пробуджує сплячі клітини до життя, а раптовий нічний холод сковує їх. Мороз змушує воду виступити із клітин у міжклітинні ходи, де вона потім може навіть стати льодом. Таким чином, клітини втрачають воду і вони вже не здатні до виконання своїх функцій. Так утворюється часткове відмирання кори та першого під нею ряду клітин деревини. Більше страждає південний бік плодового дерева, а молоде деревце може втратити кору навіть по всьому колу стовбура.

Чим частіше відбувається різка зміна температури, тим більшу площу захоплює опік. З таненням снігу відбивані промені будуть падати на стовбур або сук дерева нижче, ніж раніше, і ушкодження збільшиться.

ОЙ, МОРОЗЕ

Від сильних морозів найбільше страждають дерева на більш низьких місцях, тому що холодне повітря важче і воно у силу своєї ваги збирається в цих низинах.

У першу чергу гинуть плодові бруньки, за ними - ростові, і тільки в останню чергу - одно- і дворічна деревина.

Проти сильних холодів допоможе не притінення, а такий матеріал, що більше затримує навколо рослини повітря від руху, а саме: папір, рогожі, очерет і солома, якщо вони будуть накладені на дерево товстим шаром.

ЗАКРИТИ ВІД ПРОМЕНІВ

Притінити рослини можна за допомогою очерету, соломи, вербових прутів, дощок, збитих на зразок косокутних жолобів і багато чого іншого.

«Ширми» мають бути поставлені таким чином, щоб вони знаходилися від стовбура на відстані 18-27 см, щоб прийняті ними теплові промені розходилися в повітряний простір між захистом і стовбуром і не могли б нагрівати сам стовбур.