Поточний № 5 (1432)

25.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Закон застерігає: краще не палити!


29.11.2012

З 1 грудня 2012 року набуває чинності Закон України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”, згідно з яким забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:
у ліфтах і таксофонах;
у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
у приміщеннях та на території навчальних закладів;
на дитячих майданчиках;
у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
у під’їздах житлових будинків;
у підземних переходах;
у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.
Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:
у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
у приміщеннях гуртожитків;
у аеропортах та на вокзалах.
Курці, які не дотримуватимуться вищеназваних заборон, автоматично стають правопорушниками і можуть бути притягнуті до відповідальності. Як повідомив старший інспектор управління громадської безпеки ГУ МВС України у Дніпропетровській області Олександр Голубятников, для курців-порушників передбачено спершу попередження, однак у разі, якщо курець не реагує на зауваження або вдруге стає порушником, на нього накладатиметься штраф від 51 до 170 гривень, для злісних курців передбачено навіть ув’язнення до 15 діб! За підлітків і дітей, які прилучилися до шкідливої звички тютюнопаління, відповідальність нестимуть їхні батьки або особи, що їх замінюють, відповідно і протоколи складатимуться на батьків неповнолітніх курців.
Закон України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення» захищає перш за все права людей, які не палять і не повинні вдихати шкідливий тютюновий дим на зупинках, в місцях громадського харчування, в під’їздах і ліфтах багатоповерхівок, на дитячих майданчиках тощо.
Однак ефективність даного закону буде залежати в першу чергу від громадської активності людей, які хочуть дихати свіжим повітрям, а не димом. Суспільство повинно навчитись реагувати на правопорушення: писати заяви, звертатись до дільничного інспектора щодо людей, які заради своє шкідливої звички змушують труїтися всіх, знаючи, як це шкідливо для здоров’я.
Закон також вимагатиме від власників закладів громадського харчування, підприємств, установ і організацій облаштування спеціальних місць для паління:
«Власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму».
Україна є членом Міжнародної конвенції по боротьбі з тютюнопалінням. Тож даний закон, як і попередній, прийнятий 16 вересня про заборону реклами тютюну на телебаченні, радіо і у друкованих ЗМІ, спонсорство і стимулювання продажу тютюнових виробів, відповідає міжнародним зобов’язанням України у справі боротьби з палінням, оскільки Україна займає сьогодні сьоме місце у світі по розповсюдженню цієї шкідливої звички. Хочеться вірити, що ці закони сприятимуть зменшенню кількості курців.

Яна ВЕСНА.