Поточний № 5 (1432)

21.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Володимир Омельченко: Шанси збереження цілісності енергосистеми оцінюю вище 90% 


17.06.2024

Гостем Українського кризового медіа-центру став відомий експерт в питаннях енергетики, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, який закликав бути обережнішим із самим поняттям «Блекаут». 
«Давайте розберемося, що це таке. Це слово, яке означає втрату контролю. Всією енергетичною системою регулює компанія «Укренерго». Там є центральне диспетчерське управління. Якщо б воно втратило контроль на енергетичною системою, то вона би посипалась на окремі острови і ніхто б не знав, що на них відбувалось. Так ось за ці два роки війни в нас не було такої ситуації. У листопаді 2022 рокі ми були близькі до неї, але цього не сталося. Система зберігала свою цілісність. Зберігає її і зараз. Навіть якщо взимку надалі будуть потужні удари з боку рашистів, шанси збереження цілісності енергетичної системи я вважаю дуже високими. Набагато вище за 90 %», – заявив експерт. 
Оцінюючи нинішню ситуацію, Володимир Омельченко відзначив, що вона гірша за 2022 рік, але наші енергетичні компанії краще навчились реагувати на ці виклики. В них є певні опції як справлятися з кризовою ситуацію, і тому українці не відчувають такий негатив, як був два роки тому. Нещодавно він написав статтю «10 ліній оборони української енергетики», в якій виклав своє бачення антикризових заходів. У розмові з Ігорем Стамболом зосередив увагу лише на декількох напрямках. 
«Зима насувається, у нас немає часу будувати якісь фантазії на рахунок будівництва атомних блоків, тому що це довготривалий процес, який може тривати десятиріччя, а нам треба пережити цю зиму. Якщо люди будуть сидіти без світла, без електроенергії, без критичної інфраструктури, нікого не будуть гріти фантазії і обіцянки, що колись збудують атомні блоки. Тому почнемо з найшвидшого – з нарощування імпорту електричної енергії. Це найлегший спосіб частково ліквідувати існуючий дефіцит. Встановлений нам ліміт на передачу на передачу з Європи складає 1,7 гігават, і є можливість його збільшити до 2,5- 2,7 гігават. Це один додатковий ядерний блок», – пояснив директор енергетичних програм Центру Разумкова. 
Другою опцією має бути ремонт того обладнання, яке вже. З 9 гігават, які пошкоджені і зруйновані, можна відремонтувати до осіннього зимового періоду 1,5-2 гігавати. Це теж достатньо потужно, і це реально зробити. Проблема в тому, що для цього потрібні фінанси, а на ринку електричної енергії великі борги. На думку експерта, лише підняттям тарифів цю проблему не вирішити. «Я не бачу поки що алгоритму, за яким кошти від підвищення ціни підуть в необхідних обсягах на ремонтній компанії. Якщо підвищення і робити, то потрібно сформувати відповідний цільовий фонд, і ці гроші направити саме на ремонтну компанію тієї генерації, яку можна відремонтувати, а також на закупівлю малої генерації. В першу чергу, газопоршньової  і газотурбінної», – сказав він. Дивлячись у найближчу перспективу, Володимир Омельченко не намагається намалювати картину в рожевих тонах і визнає, що ризики дуже високі. 
«70% всієї генерації зруйновано, і треба чесно казати, що зима буде важка. Але в разі, якщо будуть зроблені ті заходи, що я написав у своїй концепції, ми зможемо задовольнити мінімальні потреби населення, оборонної промисловості і взагалі промисловості. Це точно не буде означати забезпечення взимку для всіх 24 годин електричної енергії, але якісь такі речі, в яких можна жити – заживити насамперед критичну інфраструктуру, що питанням номер один, і поставляти електричну енергію  упродовж доби в середньому 6-8 годин, думаю, є реалістичним сценарієм», – зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова.
 
Пресцентр УКМЦ..